Vzácná rekonstrukce

Nedávno jsme dokončili rekonstrukci historického železničního vozu BWB (České západní dráhy). Muzeum ČD v Lužné u Rakovníka nás požádalo o rekonstrukci víc než staletého nákladního vozu.Takovou výzvu jsme nemohli odmítnout  Takovou výzvu jsme nemohli odmítnout. Rekonstruovali jsme nákladní vůz z dob Rakousko-Uherského mocnářství, který byl vyroben roku 1862 ve slavných Ringhofferových závodech v Praze. Tehdy si ho objednala … Číst dálVzácná rekonstrukce

Speciality 

Vzácná rekonstrukce

Nedávno jsme dokončili rekonstrukci historického železničního vozu BWB (České západní dráhy).

Muzeum ČD v Lužné u Rakovníka nás požádalo o rekonstrukci víc než staletého nákladního vozu.Takovou výzvu jsme nemohli odmítnout

 Takovou výzvu jsme nemohli odmítnout.

Rekonstruovali jsme nákladní vůz z dob Rakousko-Uherského mocnářství, který byl vyroben roku 1862 ve slavných Ringhofferových závodech v Praze. Tehdy si ho objednala Česká západní dráha (Böhm: West-Bahn) jako jeden ze zhruba dvou set pořizovaných vozů, které byly nezbytné pro zahájení provozu mezi Prahou a Plzní.

Zachovalý kus představuje velice zajímavý exemplář bržděného krytého vozu. Z původní celodřevěné konstrukce byl ke konci 19. století přestavěn do podoby s kovovou kostrou a dřevěným bedněním. Zadavatel rekonstrukce si přál uvést vůz do stavu těsně po přestavbě, neboť tak brázdil koleje dalších sto let.

Naším prvním úkolem bylo zajistit a zdokumentovat rekonstruovaný vůz. Dále bylo třeba zhodnotit a naplánovat následující postup rekonstrukce podle stavu, v jakém se tento vůz nacházel. Již od počátku bylo jasné, že se rekonstrukce nevyhne téměř žádné části vozu.

Všechny kovové součástky jsme museli opatrně sejmout, očistit, a znovu natřít. Pokud nebylo možné použít původní díly, museli jsme přistoupit k výrobě nových. Dřevěné části vozu bylo třeba kompletně nahradit, neboť nedostatečná údržba a dlouhá desetiletí služby dřevo nenávratně degradovaly.

  Vše musí být historicky správně.

Vše musí být historicky správně. Bylo potřeba dodržet všechny rozměry, původní materiály a konstrukční prvky, tudíž jsme se museli obejít bez moderního lepení materiálu. Samozřejmostí pro nás bylo dodržení původních technologií konstrukčních spojů.

Vůz si vyžádal výrobu atypických palubek pro bednění skříně vozu, podlahy a střechy.

Na žádost zákazníka jsme dosadili budku brzdaře podle původní dokumentace. Zde jsme vytvořili dubovou nosnou konstrukci a tu jsme vyplnili palubkami. Samozřejmostí bylo dodržet konstrukčně náročná spouštěcí okna na budce brzdaře.

Náročné a zajímavé.

Práce byla náročná a zajímavá. Velkou vzácností je, že se brzdný systém dochoval kompletní. Ten byl pečlivě zrekonstruován zpět do funkčního stavu. Všechny části pečlivě rozebrány, očištěny, natřeny a zajištěny, tak aby znovu plnily svůj účel. Jedním z důležitých momentů bylo i nýtování částí rámu.

Oříškem pro nás byla kompletace skříně vozu s budkou brzdaře. Její hmotnost, rozměry a celková neohrabanost celý tým zaslouženě překvapili.

Veliké poděkování patří ochotě jeřábníků za přesnou a profesionální práci.

Vůz tak mohl být odvezen do své domovské stanice v muzeu  Lužné u Rakovníka, kde ho můžete vidět i Vy.

Muzeu ČD jsme velice vděční za příležitost podílet se na záchraně tak vzácného kousku a už se nemůžeme dočkat, až se nám do rukou dostane další exemplář volající po opravě.

Kontaktní údaje

ELKA 93 s.r.o.

Jednatel společnostiVojtěch Kabele

IČO: 25280112, DIČ: CZ25280112, Spisová značka 12429 C, Krajský soud v Hradci Králové

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Co  nabízíme?

Jsme rodinná firma z Hradce Králové a našim zákazníkům vycházíme vstříc po více než čtvrt století. Od počátku jsme se zabývali návrhem a výrobou interiérových prvků, a kuchyňských kompletů. S postupem času jsme své řemeslo rozšířili o prvky fasád, dřevěná okna i celé interiéry rodinných domů, restaurací i hotelů. Naší specialitou jsou rekonstrukce železničních vozů a detailní restaurátorské práce. Obraťte se na nás s rekonstrukcí, novou stavbou či designovým oříškem.

„Každý nový projekt přináší unikátní příležitost.“

Jsme také schopni na zakázku vytvořit schodiště, ložnici, pergolu nebo terasu dle vašich představ.

V případě dotazů nás neváhejte kontaktovat